prenumerera på nyhetsbrev



 kontaktinformation

Reporter AB
Kaserngården 4, 791 40 Falun
e-post: info@reporter.se
telefon: 023 - 79 57 00
telefax: 023 - 66 15 319

    skriv ut  |    tipsa

Vansbro växlar spår

2007-07-17

Vansbro kommun brottas med utflyttning och låga födelsetal. Även företagsamheten möter stora utmaningar.
– Med miljön i centrum för långsiktiga investeringsplaner hoppas vi locka människor och företag till bygden. Vi planerar bland annat för en järnvägsskola, säger Torsten Larsson (kd), kommunalråd sedan första januari.

Från Torsten Larssons fönster i Medborgarhuset mitt i Vansbro ser man skorstenen och röken från Västerdala Bioenergi AB.

Merparten av företagen i centrala Vansbro är anslutna till verket. I Nås, Dala-Järna och Äppelbo går man successivt över till förnybar energi. På miljö- och byggnadsnämnden har antalet ärenden rörande bergvärme och pellets ökat.

Larsson menar att själva energiomställningen är en statlig angelägenhet där kommunerna är medspelare, såväl lokalt som globalt.

– Frågan är hur länge oljan räcker och hur vi ska minska beroendet. Utsläppen och kostnaderna måste minska. Ekonomiskt och klimatologiskt måste vi säkerhetsställa framtiden. Miljöomställningen skapar också förutsättningar för ny forskning och nya jobb.

Nya vägar


När Västerdala Bioenergi AB bildades gick kommunen in som en garant via Svenskt fastighetskapital. Kommunen är en av Västerdala Bioenergis största kunder samt medlem i Norra Dalarnas Bioenergiförening.

Under våren har man tillsammans med Naturskyddsföreningen arrangerat en klimatkonferens.

I ett remissyttrande till Region Dalarna hoppas man nu på en upprustning av vägar och järnvägssträckor.

– Bra vore med en förlängning och ett införlivande av riksväg 26 mellan Kristinehamn och Mora. Även utvecklingen av sträckan Gävle-Oslo till Europaväg är viktig.

Järnvägsskola


Vansbro kommun är medlem i Inlandskommunernas ekonomiska förening, IEF. I samma remissyttrande tror man på en upprustning mellan Mora och Persberg och att sträckan Brunflo-Sveg förbättras.

Det finns också planer på ett nytt trafikstyrningssystem (ERTMS-regional) på Västerdalsbanan perioden 2008-2010.

– Det skulle inte bara vara viktigt för järnvägen, utan även för den järnvägsskola som planeras i kommunen. Den enda järnvägsskolan finns för närvarande i Ängelholm.

Vad skulle det innebära för kommunen?
– Någon KY-utbildning finns inte, bara i liten skala. På sikt kan det också bli ett gymnasieprogram. Samtal förs med Borlänge. Bra och miljövänlig infrastruktur och kommunikation samt utbildning hoppas jag ska vara framtiden.

 

Fakta Vansbro kommun

Tillverkningsort, 92 kilometer väster om Borlänge.

Folkmängd: 6 983 personer.

Mora-Vänerns Järnväg: Kristinehamn-Mora, öppnades 1890 söderifrån till Vansbro, där en station anlades strax söder om bron över Vanån. 1891 öppnades sträckan norrut till Morastrand. Järnvägen förstatligades 1917 och kom att ingå i Inlandsbanan.

1907 blev Vansbro en järnvägsknut när Stockholm-Västerås-Bergslagens Järnvägar öppnade sträckan Björbo-Vansbro. 1934 öppnades en fortsättning västerut till Särna. Denna bana kallas nu Västerdalsbanan, då den går längs Västerdalälven.

 

Reporter.se

Mats Lindström

 

Artikeln publiceras också i Almi Dalarnas publikation tillVÄXt nr.2 2007