prenumerera på nyhetsbrev



 kontaktinformation

Reporter AB
Kaserngården 4, 791 40 Falun
e-post: info@reporter.se
telefon: 023 - 79 57 00
telefax: 023 - 66 15 319

    skriv ut  |    tipsa

Nya vägar och bostäder

2007-10-11

Bataljonsvägen, Plutonsvägen och en ny rondell på riksväg 80. Vägarna runt Blå Hallen är klara. Nästa steg blir att utveckla östra Dalregementet.

Dagon fortsätter arbetet med att fräscha upp Dalregementet. Bataljonsvägen och Plutonsvägen vid Blå hallen har fått ny beläggning, gång- och cykelvägar. Gatlyktor och träd har installerats och planterats och en busskur finns efter Bataljonsvägen. Bakom arbetet ligger Vägverket produktion.

På Blå Hallen väntas inom kort ytterligare företagsetableringar. Öster om Dalregementet finns planer på fler bostäder och verksamheter.

 

...och flera vägar rustas upp

Kaserngården och Kungsgårdsvägen rustas nu för fullt. Framkomligheten under hösten och vintern begränsas något. Ska man in på Dalregementet rekommenderar Dagon att köra Bataljonsvägen/Soldatvägen.

Ingen kan undgå att det just nu är en aktiv verksamhet på Dalregementet. Grävskopor och schaktmaskiner arbetar för fullt med att färdigställa vägnätet: Kaserngården, Soldatvägen och Kungsgårdsvägen.

Läget ser ut så här:

Kungsgårdsvägen: Byggs ihop med Kaserngården, en fyrvägskorsning ska byggas och parkeringar. Framtida bostäder planeras på området mellan Kungsgårdsvägen-Dalregementet och Gammelvägen.

Soldatvägen: Nya dagvattenbrunnar, belysning och cykelväg, asfalt och stensättningar.

Kaserngården: Samma som Soldatvägen.

Ny beläggning ska läggas under oktober/november. Generalentreprenör är Peab.

 

Reporter.se
Mats Lindström