prenumerera på nyhetsbrev



 kontaktinformation

Reporter AB
Kaserngården 4, 791 40 Falun
e-post: info@reporter.se
telefon: 023 - 79 57 00
telefax: 023 - 66 15 319

    skriv ut  |    tipsa

Fler invandrarföretag än väntat

2008-02-04

Almi Dalarnas rådgivning för invandrarföretag som startade våren 2006 har nu etablerats. Det menar rådgivare Maria Ines Ribeiro - de San Juan, rådgivare för invandrarföretagare hos ALMI Dalarna. Arbetet som bedrivs tillsammans med IFS, Insamlingsstiftelsen IFS Rådgivningscentrum, hade som målsättning att ett 20-tal nya företag skulle etableras under 2006 och 2007.

– Det är väldigt glädjande att kunna konstatera att det blev fler. I hela projektet från april 2006 till december 2007 startade 38 företag och 43 nya arbetstillfällen skapades. Av dem var 21 kvinnor och 22 män. Det är väldigt bra för ett län som Dalarna, konstaterar Maria.

– Extra roligt är att andelen kvinnor har ökat vilket tyder på att informationen gått fram. Invandrarkvinnor sätter oftast familjen främst och tänker i andra hand på sig själva. Kulturella och sociala aspekter är andra faktorer som kan hindra dessa kvinnor att komma ut på arbetsmarknaden.

Företagen som har startats finns för närvarande främst inom servicesektorn. Andra företag är bokförlag, konsultfirmor inom import- och exporthandel, butiker, kiosker, restauranger och ett turkiskt bad. Etableringarna gäller i hela länet med största vikt på södra Dalarna. IFS samarbetar också i projektet W7 där länets sju norra kommuner ingår.

Av de 38 företag som startades under 2006 och 2007 har tre gjort konkurs. Maria Ines tror att framgången beror på tre faktorer.

– En bra konjunktur, fler invandrare och att IFS finns som rådgivningsorgan och uppföljare.

Vi ansöker nu om att projektet ska fortsätta och hoppas kunna samarbeta med Värmland. Utbildning inom ekonomi för företagare på lätt svenska, en miljöbroschyr för företagare på engelska, arabiska, somaliska och lätt svenska samt inspirationsdagar är andra planer som vi vill genomföra.

 

Reporter.se

Mats Lindström