prenumerera på nyhetsbrev



 kontaktinformation

Reporter AB
Kaserngården 4, 791 40 Falun
e-post: info@reporter.se
telefon: 023 - 79 57 00
telefax: 023 - 66 15 319

    skriv ut  |    tipsa

Event ett spel på marknaden

2007-10-04

För att ett event ska bli en succé och leva upp till alla förväntningar krävs en noggrann logistik och en kontroll på de fasta kostnaderna samt fokus på det man är bra på. Det menar Pellas Per Andersson, finans- och affärsutvecklare på Almi Dalarna.
– Uppgifter som man inte själv klarar av ska man lägga ut på andra företag. Det underlättar betydligt den egna verksamheten.

 

Under 2001-2005 arbetade Pellas Per Andersson som klubbchef på ”eventföretaget” Leksands golfklubb. Uppgiften var bland annat att få kontroll på likviditetsflödet, strama åt klubbens fasta kostnader och skapa fler intäkter från nöjda medlemmar, gäster och sponsorer.

– Säljande och kostnadsmedveten personal underlättade mitt arbete betydligt. Konceptet i en äldre golfklubb är inarbetat och folk vet vad dom får. Men när priset blir avgörande är det viktigt att man förnyar sig och differentierar sig mot andra kommuners klubbar.

Kvalité


Inom ett event är det många delmoment som kan sättas ihop till en helhet. Det är inbjudan, anmälningar, mat och dryck, lokaler, transfer, artister, AV-teknik, ljud och ljus, programledare, föreläsare, aktiviteter, trycksaker, expomaterial, övernattning som exempel.

Ett event kan bli en dyr historia för ett företag och kanske inte alls ge det som man hade förväntat sig.

– För små- och medelstora företag handlar det om att starta långsamt med billiga och effektiva kanaler som byggs successivt. Det gäller alltså att hitta sin förpackning som stämmer med företagets själ. I början behöver man kanske inte dra på så mycket. Kvalité och en röd tråd bör ge eventet helhet och känsla som stämmer med syftet och budskapet. Ett event är lönsamt när man ser att man kan bibehålla ett koncept som får kunden att komma tillbaka och som dessutom lockar nya kunder. Då har man lyckats.

 

Fakta Event

  • Event betyder händelse, sammankomst och kan i princip vara vad som helst. En vanlig beskrivning är ett arrangerat evenemang i samband med en planerad händelse.
  • Man brukar skilja på två olika kategorier.
  • Det ena är publika event, som vänder sig till allmänheten: konserter, festivaler, idrottsevenemang.
  • Det andra är företagsevent som har en känd målgrupp: den egna personalen, kunder eller blivande kunder.
  • Att tänka på: Känn din marknad, tänk på de fasta kostnaderna, kvalité före kvantitet, bibehåll kunden.
  • Antal bolagsregistrerade AB, HB/KB och enskilda företag i Dalarna: 22 241.
  • Antal bolagsregistrerade eventföretag för fyra år sedan: 711.
  • Antal bolagsregistrerade eventföretag i Dalarna 2007: Cirka 1 012 (En ökning med 42 procent på fyra år).

Källa: Almi Dalarna.

 

Reporter.se

Mats Lindström

 

Artikeln publiceras också i Almi Dalarnas publikation tillVÄXt nr.3 2007