Dalregementet firar 100 år
2008-09-05
Som bekant flyttade Dalregementet från Rommehed, utanför Borlänge, till det sina nya lokaler och övningsområden i Falun 1908. För att högtidlighålla minnet av detta ordnas Regementets dag med historisk touch den 6 september.
Programmet startar klockan 11.00 på Stora torget i Falun med musik från Hemvärnets musikkår och marsch upp till Dalregementet med fanvakt ur Hemvärnet och Livgardets Musketerare.
12.00 startar programmet på Kaserngården med bland annat hunduppvisning, presentation av försvaret i Dalarna, fordonsuppställning med motorcyklar, bandvagnar och terrängbilar. Lottorna är på plats med ärtsoppa och kaffe.
16.00 genomförs en modern kopia av den klassiska Dalamilen, ett fysiskt test som alla före detta värnpliktiga på regementet känner till. Start på Kaserngården. Anmälan sker på plats mellan 14.30 och 15.30.
Under dagen är Dalregementets museum och officersmässen öppen. Firandet avslutas med konsert och korum i Dalasalen mellan 18.00 och 19.00.
Mer information finns på: www.dalregementetsmuseer.se
Reporter.se
Håkan Edvardsson